Karamustafa Köyü

Köyümüzün Tarihçesi: 1732 Yılından önce şuanda ürküt olarak bilinen yerin kuzey batısında bulunan eskice köy (eski köy) de kuruluymuş.Halen kullanılmakta olan Ürküt Çeşmesi o zamanki insanların içme ve ihtiyaç suyunu bu çeşmeden karşıladığı bilinmektedir.

1940 lı yıllarda köyümüzde tren yolu için yapılan yarma kazılarında o döneme ait insanların saç ve kemiklerine de rastlanmıştır.Ayrıca bir ucu Kapaklı üstüne diğer bir ucu da dere tarlaya kadar uzanan büyük Mezarlıkların da o döneme ait olduğu söylenmektedir.

Köyümüzün Kuruluşu: Ali İmam oğulları olarak bilinen iki kardeş öncelikle Kızılkaya mevkiine gelmişler daha sonra Kardeşlerden biri şu anda belde olan o zamanki saçak köyünü göstererek ben şu duman tüten köye gidiyorum diyerek saçağa yerleşmiş.Diğer kardeşi ise şu anda köyümüzün bulunduğu yere yerleşmiş ve halen KIZILKAYA SOYADINI KULLANAN bu kişilerin geçmişi köyümüze ilk gelen ailedir.Daha sonra çeşitli yerlerden gelen Kabilelerle Köyümüz bu günkü konumunu almıştır.NOT:Halen Kızılkaya bölgesinin saçak tarafına bakan yeri Saçaklı Hazetgillere ait olup köyümüze doğru bakan bölümü de onbaşı gillere ait olduğu biliniyor.

Köyümüzün Adı: Köyümüzün Adının tam olarak nereden ve nasıl konulduğu bilinmemekle beraber bir rivayete göre Amasya Merzifonlu olan KARAMUSTAFA Paşanın Köyümüzde karargah kurduğu ve adının buradan geldiği söylenmektedir.

Köyümüzdeki kabileler:(1)Ali İmam oğulları:Kızılkaya soyadını kullananlar. (2)Çubukçu Oğulları: Tiryaki,Taş,Sezer,Yılmaz,Çiğdem çayırtarla soyadını kullananlar.(3):(ketçiler) Çeştepe Soyadını kullanırlar.(4) Mazıoğlu (Mazaklar) Akkaya soyadını Kullanırlar.(5) İmam oğulları: (İMAMLAR) Ovacık Asardan gelmeler:Aydın ,saduc,karakaya,Soyadını Kullanırlar.(6)Kethüda oğlu:(Emirler):Seymen,Sönmez,soyadını kullanırlar.(7)Hacı Baki Oğulları(Gacci gil) Mandacı soyadını kullanırlar.(8) Karaağagil:(Çavdarlar).Çavdar soyadını kullanırlar.

Köyümüzün Geçim Kaynağı: Bölgemizde iklim şartlarının Sebze ve Meyve yetiştiriciliğine uygun olmaması Köylülerimizi kuru tarımcılığa Yönlendirmiştir.Geçmişte Kara Sabanla Arpa,Buğday,Fiğ ve yulaf yetiştirilip Bunların bir kısmı tohumluk bir kısmı Hayvanlara yem,Kalanını da ihtiyaçlarını karşılamak için Satarlardı. O zamanlar hasat orak veya tırpanla biçilir , Düvenle tane saman dan ayrılırdı.Şimdi ise daha modern traktörlerle ekim yapılıp Hasat zamanı çevre İllerden gelen Döver Biçerlerle Hasat bir kaç saat içinde istenilen yerde oluyor. Tarımın modernleşmesiyle beraber köylülerimizden bir çok kişi Besi hayvancılığı yapmaktadır.

Köyümüzde Göç: Bölgemizde geçmişte sanayi ve iş imkanları olmadığından önceleri 100 -120 Hane olan köyümüz de şimdileri kış aylarında 15-20 hane Yaz Aylarında ise 55&60 haneyi bulmaktadır.Köylülerimizin bir çoğu başta İstanbul olmak üzere Ankara ve Karabük de yaşamaktadırlar.

Köyümüze Nasıl Gidilir: İstanbul dan Özel araçlarıyla gitmek isteyenler İstanbul,Ankara otoyolunu kullanarak Gerede den Karabük,Samsun yoluna dönülür.Samsun tabelasını takip ederek İsmet paşa ,Kurtçimeni’nden sonra Aytaç entegre tesislerine ve ilçemize ulaşılır.İlçemizle Köyümüzün arası 9 km.dir.Ayrıca İstanbul otogar ve Harem den Sabah ve akşam Karşılıklı olarak otobüs seferleri vardır . (Tel: 444 18 18)Doğu Karadeniz Bölgesine giden bütün otobüsler de köyümüzün yakınından geçmektedir.Salı ve Cuma Akşamları Maltepe Aydın evler mahallesin den şaban turizm’ inde otobüs seferleri olup köyümüzün içine kadar girmektedir.(Tel:0542 651 36 47)

Ankara dan Özel araçlarıyla gitmek isteyenler Ankara,İstanbul otoyolunu kullanarak Kızılcahamam dan ayrılıp Işık dağı üzerinden ilçemize ulaşabilirler.Ankara Etlik garajlarından Gün içerisinde ilçemize ve köyümüze otobüs seferleri mevcuttur. (şirin Çerkeş ve Kanberoğlu)

Nereleri Gezilir: Özellikle yaz aylarında Acı suda Buz gibi Akan çeşmenin başında söğüt ağaçlarının altında piknik yapılabilir.Rahmi Köprüsünün yanında dereden gelen su sesine eşlik eden kuş seslerini dinlerken yeşilliklerin üzerinde hem dinlenip hem de eğlenebilirsiniz. Ayrıca Köyümüze 10 km. mesafede ki Atkaracalar da (Hoş İslamlar)Hamza Sultan Türbesi ve Yatırlar bulunmaktadır.Cumartesi ve Pazar günleri Türbeye gelen ziyaretçiler Bulgur pilavı yaparlar çekinmeden isteyiniz. İstemeden de İkram edebilirler şaşırmayınız. Aynı Zamanda Atkaracalar’ın 7-8 km ilerisinde ki Çavundur Beldesinde (Termal Otel,kaplıca ve Havuzlar) bulunmaktadır.Atkaracalar,Çavundur arasında balıklı göl vardır orayı da ziyaret etmeyi unutmayınız. Not:Köyümüzde Bakkal ve Market olmadığından yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı ilçemizden temin edebilirsiniz.Eğer akşama kalacaksanız yanınızda mutlaka kalın giyecekler bulundurunuz. Çünkü Akşamları hava çok serin olur.

Yemeklerimiz: Tahrana çorbası,Keşkek,Bığtı (Bıhtı),Kül çöreği,Miyane helvası,Su böreği,Baklava,Alaca aş,Poğça hamur(mantı),Sütlü erişte,Öfelek dolması,Madıma bükmesi,Dürme hamur,Sirken aşı,hamur köftesi,Küflü katık,Avuz(koyuçmaç),Yoka ekmek,Hamurlu ekmek,Dene aşı,Islama,

Nerede Kalınır: İlçemizde kaloriferli ve sıcak suyu olan Otel Mevcuttur.Acıktığınızda kurtkardeşler lokantasına uğrayabilirsiniz.Ayrıca Çerkeş Baklavasını Mutlaka tadınız.

Yukarı